U jeku kampanje za “Well Be” čokolade, pozvali su nas iz marketing sektora kompanije Bambi, sa željom da im uradimo reklamne kese za neki od tadašnjih njihovih važnih događaja.
Za našu štampariju su čuli od jedne marketinške agencije sa kojom smo ranije sarađivali, a koja nas je preporučila marketingu Bambija.
Zatražili smo da nam pošalju direktan upit, sa specifikacijom i svim karakteristikama traženog posla.
Tražene dimenzije kesa su bile potpuno nestandardne, međutim, kompanija Bambi je insistirala baš na tim dimenzijama, što smo mi prihvatili na obostrano zadovoljstvo.
Kada smo dobili zahtev za ponudu, shvatili smo da nije u pitanju običan kolor, kao što ništa drugo vezano za tražene kese nije bilo ubičajeno.
U nekoliko prepiski i telefonskih razgovora usaglasili smo precizne parametre kako kese treba da izgledaju. Dobili smo od njihovih dizajnera preliminarni dizajn. U pitanju je bio veoma zahtevan posao jer je prema dizajnu cela kesa izrazito crne boje, na kojoj se na nekoliko mesta nalaze „ubušeni“ delovi koji su beli, a pritom logotip, koji se takođe nalazi na kesi, mora da dominira i da vuče na zlatno, tj. da daje zlatni efekat.
Najveća začkoljica je bila kako da dobijemo zlatnu boju na kesi, a da to nije zlatotisak, jer je on jednoličan. Kako bismo taj problem rešili, intenzivno smo komunicirali sa Bambijevim dizajnerima i uputili ih na to kako da najbolje naprave pripremu za štampu, da bismo dobili finalni proizvod u kvalitetu koji se može videti na fotografijama. Mi smo davali svoje predloge kako da dobijemo zlatni efekat iz ofset štampe, oni su davali svoje predloge i komentare, tako da je komunikacija zaista tekla besprekorno i bilo je veoma prijatno sarađivati sa njima.
Nakon dva dana po dogovoru sa dizajnerima, dobili smo pripremu za štampu koja je urađena savršeno, a naša štamparija je odmah znala da tu nema promašaja – kese će biti urađene u vrhunskom kvalitetu.
Tiraž je bio 200 reklamnih kesa. Materijal koji smo koristili, po zahtevu klijenta, je 200 gramski mat kunstdruk (ovo je prilično jak materijal, jer se kese uglavnom rade od materijala do 170 grama). Rok izrade bio je 5 radnih dana, što je bilo sasvim prihvatljivo i obezbedilo je da radimo bez ikakvog pritiska i da se fokusiramo na kvalitet kesa.
Kese su štampane ofset štampom. Na osnovu pripreme i složenih tabaka izradili smo CTP tehnologijom štamparske ofset ploče i otpočeli proces štampanja kesa.
Kada je u pitanju ovako zahtevan posao gde ima mnogo crne boje na tabaku i gde su samo dva detalja u zlatu (iliti u koloru koji treba da simulira zlato), da bismo dobili ovako jako zacrnjenje (kao što se može videti na fotografijama) morali bismo da na mašini dodamo mnogo crne boje da bi kesa izgledala ovako. Međutim, u tom slučaju, sam logo, koji je zlatkasto-žut i koji treba da bude dominantan, a opet i nežan po pitanju crne boje unutar njega (u logotipu je kombinacija cijan, magente, žute i crne boje), bi bio prigušen.
Deo koji se na fotografijama vidi u žutoj boji je štampan iz kolora. Tu smo morali da budemo mudri, kako bi deo oko logotipa bio izrazito jake i duboke crne boje. U procesu štampe kolor se dobija iz cijana, magente, žute i crne. Kada bismo pustili te četiri boje na način kako se inače štampa kolor, zacrnjenje crne boje na reklamnoj kesi ne bi bilo ovakvo kao na fotografijama. Stoga smo morali da štampamo cijan, magentu, žutu i crnu “školski”, da bismo dobili žutu (zlatnu) boju i efekte kakvi treba da budu.
Nakon toga smo morali da štampamo još jednom kompletnu crnu fleku, koju smo u samoj pripremi izdvojili od logotipa. Dakle, u jednom koloru akcenat je bio stavljen na žutu boju (o crnoj tada nismo vodili preterano računa), a kada su se tabaci osušili vratili smo ih u mašinu i odštampali solo crnu fleku sa „ubušenim“ detaljima.
Posle ofset štampe, tabaci su išli na mat plastifikaciju, posle koje su odstojali dva dana. U međuvremenu smo uradili pripremu za štampu segmenata koji treba da budu pod UV lakom. Kada su nam filmovi stigli, snimili smo sita (parcijalno UV lakiranje radi se isključivo sito štampom) i otpočeli proces UV lakiranja. Proverili smo paser tako da pasuje 100%, kako bi samo logo bio sjajan.
Po završenom parcijalnom UV lakiranju, tabaci su bili spremni za finalnu doradu, to jest formiranje reklamnih kesa. S obzirom na to da su dimenzije reklamnih kesa bile nestandardne, nije bilo optimalno da ih mašinski štancujemo, već smo odlučili da bigovanje (linije savijanja) uradimo ručno. Na taj način klijentu smo uštedeli nekoliko desetina EUR, a sve je bilo urađeno izuzetno precizno.
Dno kese je ojačano 350 gramskim printokartom, a postavljeno je i ojačanje u delu gde se nalaze ručke (konopci).
Bambi je zahtevao da konopci-ručke budu pamučni, kao i da boja konopaca bude što približnija boji logotipa koji je lakiran parcijalnim UV lakom.
Naša štamparija kontaktirala je svog dobavljača konopaca, ali u dobavljačevom katalogu nismo pronašli nijedan konopac koji je približno isti po boji kao logotip. Morali smo da tražimo od dobavljača da nam napravi custom made konopce za ovaj posao (da isplete konopac od željene boje konca). Dobavljač nam je poslao paletu svojih konaca, a mi smo odabrali dve boje konca od kojih će biti napravljeni konopci-ručke, kako bismo uskladili nijansu konopca sa nijansom logotipa. Boja je u veoma velikom procentu pogođena, kao što se može videti na fotografijama.
Ovim načinom štampe, za koji smo se opredelili vodeći se našim dugogodišnjim iskustvom, doskočili smo ovom poslu, a krajnji efekat bio je taj da su reklamne kese ispale besprekorno i baš onako kako je klijent zahtevao.